Przecinanie drewna w każdym warsztacie odbywa się z wykorzystaniem piły. Trudno o bardziej podstawowe narzędzie będące w powszechnym użytkowaniu. Jednakże, najbardziej komfortowym i najbardziej zaawansowanym urządzeniem służącym do tego celu jest piła taśmowa do drewna, która zapewnia wydajne przecinanie nawet dużych ilości tego materiału. Oczywiście, taka piła taśmowa może posiadać bardzo zróżnicowane parametry, które też mocno warunkują cenę takiego urządzenia. Prostsze modele z powodzeniem sprawdzą się na warsztacie hobbysty, a bardziej zaawansowane urządzenia tam, gdzie codziennie obrabia się spore ilości drewna.

 

Jednym z najistotniejszych parametrów takiej piły jest jej moc. Ma ona ogromne znaczenie nie tylko w kontekście szybszej obróbki drewna. Piła o większej mocy będzie dobrze radziła sobie ze wszystkimi gatunkami drewna- a więc nie tylko z tymi miękkimi. Będziemy mogli bez problemu przecinać zarówno drewno pochodzące z drzew liściastych, iglastych jak i egzotycznych. Piłę taśmową można też dostosować do obróbki innego materiału- metalu, w momencie wymiany tarczy. Żeby jednak dać sobie szansę na tę transformację- również trzeba zakupić piłę o większej mocy, która jest wymagana przy cięciu metalu.

 

Jak duże elementy będzie można przecinać zakupioną piłą?

 

Niektórzy będą potrzebowali piły do cięcia niewielkich elementów. Jeśli jednak będzie się chciało przecinać nią całe kłody drewna- warto pomyśleć o tym, czy dana piła taśmowa nam to umożliwi. Maksymalna szerokość ciętego przedmiotu jest zależna od odległości ramy od linii cięcia. W praktyce, znaczenie ma także wysokość robocza piły. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie uwagi na parametr możliwej głębokości. Urządzenie to powinno być dostosowane do potrzeb. Jeśli nie mamy więc zamiaru wykorzystywać go do dużych beli drewna- nie ma też sensu kupować bardzo dużej piły, która też zajmuje miejsce na warsztacie. W takim przypadku lepiej postawić na jej jakość i wysokie parametry techniczne.