Jadalnia to miejsce wyjątkowe w każdym domu. To tam kwitnie życie towarzyskie i rodzinne. To w tym pomieszczeniu cała rodzina spotyka się na obiady, wigilie, uroczystości i wszelkie inne święta. Dla niektórych urządzenie jadalni i dobór mebli to bułka z masłem, bo zwykle traktują ją jako przedłużenie salonu i po prostu utrzymują w niej ten sam styl. Nie musi tak być! Zobaczcie, jakie porady dla was przygotowaliśmy i z naszą pomocą wybierzcie meble do jadalni!

 

Stół i krzesła

 

Priorytetem i najważniejszym elementem będzie stół. Wybór dogodnego mebla nie będzie specjalnie trudny, jeśli tylko odpowiednio zastanowimy się, ile osób będzie go regularnie używać. Bardzo często jadalnia jest połączona z kuchnią i dużym pokojem. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar stołu. Istnieje także opcja zakupu stołu rozkładanego, bo jeśli 364 dni w roku wystarczy stół normalnych rozmiarów, a tylko na święta potrzeba dodatkowych miejsc, to nie warto inwestować w dużo większy mebel. Dopełnieniem stołu będą oczywiście krzesła, których wybór nie jest taki oczywisty. Klasyczny, dębowy stół będzie pasował niemalże do każdego mieszkania, a krzesła mogą się znacznie różnić rozmiarami, krojem i obiciem. Pamiętajmy, że stół i krzesła muszą być wykonane z porządnej jakości drewna. Tylko wtedy mamy pewność, że w ciągu wielu lat użytkowania nie zawiodą nas i nie ulegną poważnym uszkodzeniom. Jeśli chodzi o obicia krzeseł, to zwracajmy uwagę na kolorystykę i fakturę. Niektóre z modeli są stricte przeznaczone dla bardziej rustykalnych i eklektycznych wnętrz.

 

Witryny i komody -wizytówka jadalni

 

Witryny łączą w sobie funkcję dekoracyjną i funkcjonalną. Jednocześnie dopełniają przestrzeń – bo przecież sam stół i krzesła to zbyt duża skromność. Dzięki witrynom zyskujemy niebanalny wygląd i powiew szyku, elegancji czy nawet blichtru. Drewniane witryny dobrze współgrają z tradycyjnymi zestawami umeblowania. Metal i szkło to już pieśń teraźniejszych, nowoczesnych rozwiązań, które idealnie wpisują się w idee modernistów. Witryna ma to do siebie, że mimo wysokiej ceny dostajemy prawdziwie jakościowe miejsce na barek z alkoholami, najbardziej reprezentacyjną zastawę czy inne zdobienia.

 

Komody to już zupełnie inny i raczej opcjonalny element, jaki może znaleźć się w jadalni. W dalszym ciągu mogą cieszyć oko swoją bryłą i być przestrzenią magazynową, ale powierzchnia przeszkleń jest dużo mniejsza. Nie umniejsza to elegancji i funkcjonalności tego mebla. Komoda pomieści sporo drobiazgów, elementy zastawy, obrusy czy zwykłe bibeloty. Do minimalistycznych jadalni polecamy proste, płaskie formy , których jedynym ornamentem będzie ewentualny połysk faktury czy po prostu geometryczne kształty. Dzięki połyskowowi gra światła sztucznego i słonecznego nada wyjątkowego charakteru naszej jadalni.

 

Zestawy meblowe

 

Podobnie jak w przypadku mebli salonowych meble do jadalni nie muszą być kupowane osobno. Kupując je w zestawach, oszczędzamy sporo czasu i pieniędzy, a uzyskujemy jednolity styl i harmonię w krótkim czasie. Być może jest to opcja dla zabieganych, ale gwarantuje stylowe meble i po prostu święty spokój.