Keramzyt to materiał dość uniwersalny, wykorzystywany w budownictwie i ogrodnictwie. Powstaje on z gliny ilastej, która po wydobyciu leżakuje, a następnie zostaje poddana podwójnej obróbce termicznej. Keramzyt charakteryzuje się niebywałą odpornością na mróz, wilgoć, ogień, działanie substancji chemicznych, a nawet szkodniki i gryzonie. Kruszywo to jest również odporne na grzyby i pleśnie co sprawia, że jest ono idealnym wkładem do doniczek z roślinami. Do czego jeszcze możemy wykorzystać keramzyt w naszym ogrodzie? Sprawdźmy! 

Zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie 

Keramzyt to niezwykle lekkie kruszywo, które występuje w postaci kuleczek wielkości od pięciu milimetrów do dwóch centymetrów średnicy. Jest on materiałem obojętnym chemicznie, dzięki czemu nie zmienia on pH gleby. Jak już wspomnieliśmy, keramzyt jest odporny na działanie substancji chemicznych oraz szkodników, gryzonii, pleśni i grzybów, dzięki czemu może być on bazą do stworzenia bezpiecznego środowiska dla roślin w naszym ogrodzie. Keramzyt w ogrodnictwie stosuje się jako:

  • drenaż – keramzyt wykorzystywany jest jako warstwa drenażowa w przypadku roślin doniczkowych, dzięki warstwie kuleczek na dnie doniczki, które nie wchłaniają wody, możliwy jest odpływ nadmiaru wody, która pozostawiona w doniczce mogłaby prowadzić do gnicia korzeni rośliny, 
  • spulchniacz gleby – wymieszanie grudek keramzytowych z ziemią, którą wykorzystamy podczas np. przesadzenia roślin, wpłynie na jej spulchnienie i rozluźnienie podłoża, co doprowadzi do lepszego napowietrzenia gleby, warto jednak zaopatrzyć się w kuleczki keramzytowe o jak najmniejszej średnicy (tj. 2mm), 
  • termoizolator – keramzyt to również odpowiedni materiał izolujący, który chroni roślinę ogrodową przed zimnem i mrozem, ułożenie keramzytu ma jednak znaczenie, ponieważ podczas siarczystych deszczów lub porywistych wiatrów może dojść do jego wypłukania przez co roślina będzie narażona na negatywne działanie warunków atmosferycznych. 

Keramzyt jest również niezwykle tanim surowcem, co jest zaletą dla wielu ogrodników, którzy do prac ogrodowych potrzebują ilości hurtowych tego kruszywa. Warto również zaopatrzyć się w materiał wysokiej jakości, który znaleźć możemy w ofercie firmy Leca zajmującej się produkcją keramzytu oraz jego dystrybucją: https://leca.pl/.