Jadalnia to takie pomieszczenie w domu, które odgrywa szczególną rolę. Spotykamy się w nim z rodziną i przyjaciółmi, aby wspólnie celebrować posiłek. Dlatego tak ważne jest to, aby meble do jadalni były dobrane w taki sposób, żeby siedzenie przy stole było przede wszystkim wygodne. Nie należy jednak przy tym zapominać o wizualnych aspektach jadalni. One też powinny cieszyć oko tak, aby spędzanie czasu w tym pomieszczeniu było komfortowe pod każdym względem.

 

Jak stworzyć jadalnię idealną?

Jadalnia idealna to nie konkretny i jedyny styl, w jakim byłaby ona utrzymana. Jadalnią idealną można nazwać pomieszczenie, które zostało stworzone w taki sposób, żeby cała rodzina i goście czuli się w nim maksymalnie komfortowo. Dlatego aranżując to pomieszczenie, powinniśmy dobrać takie meble do jadalni, które nie tylko będą zgadzały się z designem całego mieszkania, czy domu.

Kolejną kwestią, o której nie wolno zapomnieć jest wygoda osób siedzących przy stole. Chodzi o to, aby wszyscy się przy nim pomieścili. Spożywanie posiłków przy stole w jadalni powinno być przede wszystkim wygodne. Nikt nie chce (szczególnie podczas ważnych okazji takich jak święta i przyjęcia) nie móc swobodnie poruszać rękoma przy stole w obawie o szturchnięcie osoby obok.

 

Meble do jadalni w różnych aranżacjach

Jakie powinny być krzesła a jaki stół do jadalni? Czy decydować się na siedzenia z obiciami a stół powinien mieć okrągły kształt, czy może prostokątny? Meble do jadalni powinny być dopasowane do stylu całego pomieszczenia. Jeśli w naszej jadalni króluje klasyczny i tradycyjny design, to najprawdopodobniej będziemy szukać mebli drewnianych (jednak nie jest to regułą). Często krzesła posiadają nieoczywiste kształty i różne ozdobniki.

Niedopuszczalne to jest natomiast w przypadku nowoczesnych aranżacji. Te charakteryzują się prostą formą i brakiem jakichkolwiek, zbędnych dodatków. Zazwyczaj nie króluje w nich drewno a szkło, metal i plastik. Istnieje jednak możliwość połączenia tych dwóch z pozoru skrajnych stylów. Idealnym przykładem są krzesła i stoły Kler. Wiele kolekcji tego producenta składa się z połyskujących, lakierowanych stołów przywodzących na myśl nowoczesne stylizacje, jednak same nogi i wykończenia są na tyle ozdobne, że kojarzą się z tradycyjnymi aranżacjami.

 

Wygoda przede wszystkim

Idealne meble do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne. Co to oznacza w praktyce? Głównie chodzi o swobodę siedzenia przy stole i spożywania posiłków. Według przyjętych norm wygodę przy stole zapewnić może wysokość krzeseł osiągająca około 45-50 cm. Jeśli chodzi natomiast o samą wygodę siedzenia, to powinniśmy pamiętać, że najlepszy efekt osiągniemy dzięki krzesłom z tapicerowanym siedziskiem.

Przy stole jedno miejsce powinno zajmować około 60 cm. Warto pamiętać również o tym, że w małych jadalniach kluczową rolę odgrywać mogą przemyślane i praktyczne rozwiązania. Dlatego warto jest zdecydować się na rozkładany stół np. Kler, który jedynie podczas przyjmowania gości zajmował będzie więcej miejsca.