Płyty wiórowe to materiały drewnopochodne, które są niezwykle często wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle meblarskim jako tańszy, lecz równie trwały, zamiennik litego drewna. Wszystko to dzięki wspaniałym właściwościom płyt wiórowych oraz dość prostego i bezproblemowego sposobu produkcji. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów płyt wiórowych, które w zależności od sposobu produkcji wykazują się różnymi cechami.

Płyty wiórowe – podstawowe informacje o produkcie

Płyty wiórowe powstają na skutek sprasowania wcześniej sklejonych ze sobą wiórów drzewnych. Proces ten odbywa się pod ciśnieniem, w towarzystwie wysokiej temperatury. W zależności od sposobu produkcji, możemy stworzyć płyty prasowane płasko, które charakteryzują się gładką powierzchnią, lub płyty wiórowe poprzecznie prasowane, na których możemy dostrzec delikatne tłoczenia. Do produkcji płyt wiórowych często wykorzystuje się również zdrewniałe łodygi trzciny cukrowej, bawełny lub bambusa.

Płyty wiórowe – rodzaje i właściwości

Płyty wiórowe Paged Składy dostępne są w kilku rodzajach, które różnią się przede wszystkim właściwościami, dzięki czemu możemy zaopatrzyć się w produkty, które w stu procentach spełnią nasze potrzeby. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat dostępnych na rynku produktów, ponieważ dzięki wiedzy możemy zakupić odpowiedni produkt, który nie okaże się niewypałem. Płyty wiórowe, które są najczęściej wykorzystywane w pracach budowlano-remontowych, to przede wszystkim płyty płasko prasowane. Dodatkowo płyty wiórowe dostępne są również w wersji laminowanej, lakierowanej lub fornirowane. Płyty wiórowe laminowane najczęściej powstają na skutek pokrycia kilku warstwowej płyty warstwą laminatu. Są one niezwykle odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz uszkodzeń takich jak zarysowania czy odbarwienia. Płyty wiórowe lakierowane są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle meblarskim, głównie ze względu na ich wygląd i trwałość. Płyty lakierowane cieszą oczy klientów cudownym połyskiem, na skutek pokrycia powierzchni warstwą lakieru.