Jeżeli już podjęliśmy decyzję i wiemy, że naszym meblem wypoczynkowym do salonu będzie nowoczesna sofa, to warto dowiedzieć się o niej kilku rzeczy. Szczególnie wtedy, gdy wciąż zastanawiamy się nad materiałem obicia, sposobem ułożenia w salonie czy też myślimy o funkcji spania. W końcu raz zakupiona sofa do salonu będzie służyć przez wiele lat, dlatego dobrze jest dowiedzieć się o niej wszystkiego. Dzięki temu wybrany przez nas mebel wypoczynkowy będzie z całą pewnością tym wymarzonym. 

  1. Jak ustawić nowoczesne sofy w salonie?

Ustawienie sofy w salonie nie jest takie oczywiste. Wszystko zależy bowiem od wielkości i charakteru wnętrza, a przy dwóch sofach sprawa się dodatkowo komplikuje. Wszyscy uwielbiamy ustawiać sofy do salonu pod ścianą, gdyż dzięki temu zyskujemy przestrzeń w jego centrum. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie i będzie ono błędne, gdy nasz salon jest spory. Brak centralnego elementu, jakim jest dywan lub właśnie nowoczesna sofa, może spowodować zepsucie całego wystroju. Dlatego przy dużym salonie warto kupić naprawdę ładnie tapicerowana sofę, którą umieścimy w jego wnętrzu.  

  1. Jak czyścić nowoczesne sofy skórzane?

Nowoczesne sofy skórzane słyną z tego, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Świeżo powstałą plamę wystarczy najczęściej wytrzeć wilgotną szmatką i gotowe – plama znika. Jeśli jednak nasz problem nie znika, to musimy sięgnąć po specjalnie środki. Mowa tu oczywiście o specjalnych preparatach przeznaczonych do skór. Dzięki nim w bezpieczny sposób pozbędziemy się zabrudzeń. Ważne jednak, by nie używać zbyt dużej ilości wody i by nie trzeć za mocno. 

  1. Jak wyprać tapicerkę sofy do salonu?

W przeciwieństwie do skór, na jasnej tapicerowanej sofie nietrudno o plamę. Oczywiście powstają coraz to nowsze materiały, mające na celu opóźnić wnikanie plamy w głąb materiału. Wciąż jednak zdarza się to dość często. Tapicerka nowoczesnych sof jest często wykonana z podobnych materiałów co nasze ubrania. Dlatego uniwersalnym sposobem jest czyszczenie jej z pomocą wody z odrobiną proszku do prania. Najważniejsze jest jednak to, by plamy czyścić od zewnętrznej strony okrężnymi ruchami. Dzięki temu ich nie powiększymy, a pranie sofy do salonu będzie skuteczne. 

  1. Sofa jak łóżko sypialniane

Sofa wbrew pozorom wcale nie musi być nierozkładana. Trzeba jednak przyznać, że funkcja spania jest domeną kanap i wersalek. Producenci z powodzeniem jednak połączyli wyjątkową stylistykę nowoczesnych sof z możliwością rozkładania. Dzięki temu zyskujemy multifunkcjonalny mebel. Funkcja spania w niektórych modelach jest wygodna na tyle, że w pewnym stopniu może nam zastąpić sypialniane łóżko. Dzięki temu będzie świetnym wyborem do małych mieszkań lub też jako wygodne miejsce do spania dla gości. 

  1. Dlaczego sofa skrzypi?

Funkcja rozkładania sofy do salonu wiąże się niestety z potrzebą zainstalowania choćby prostego mechanizmu. Ten jednak może po czasie zacząć skrzypieć. Powodów może być wiele, jednak warto zacząć od próby jego dokręcenia. Częste używanie może spowodować luzowanie się śrub. Innym powodem może być ocieranie o jakiś element lub też po prostu brak wystarczającej ilości smaru. Gdy już zlokalizujemy miejsce skrzypienia, to naprawa nie powinna być żadnym problemem bez względu na powód.