Za pewne niejeden z nas słyszał o papie, czyli o materiale, którym pokrywano chociażby dachy po to, aby uzyskać pewien stopień ich wodoszczelności. Na dzień dzisiejszy, obok papy tradycyjnej dostępna jest znacznie lepsza papa modyfikowana SBS, która znacznie lepiej sprawdza się w praktyce i ma szereg zróżnicowanych zastosowań. To, co wyróżnia ten nowy rodzaj papy to fakt, że można ją z powodzeniem ułożyć bez konieczności wykonywania łączenia za pomocą gorącego lepiku. Jest to więc znacznie wygodniejsze i prostsze do realizacji w praktyce.

Dlaczego wybór takiej papy czasem jest najlepszym z możliwych rozwiązań? Chociażby dlatego, że taka papa jest materiałem giętkim i stosunkowo elastycznym. Jest też odporna na działanie zarówno bardzo niskiej jak i bardzo wysokiej temperatury. Szczególnym rodzajem papy jest natomiast ta, która jest zbrojona. Dzięki jej właściwościom może ona niemalże perfekcyjnie przylegać do powierzchni, na której zostanie położona.

 

Gdzie taką papę można zastosować?

 

Wprowadzenie pewnych unowocześnień jeśli chodzi o papę sprawiło, że naprawdę coraz chętniej się ją wykorzystuje w praktyce. Nadal może ona służyć do pokryć dachowych, ale nie tylko. Z jej wykorzystaniem uda się nam wykonać hydroizolację ścian oraz fundamentów. Dodatkowo, może posłużyć do zbudowania wodoszczelnej membrany w budynku. Jej właściwości wodoszczelne sprawiają, że można ją zastosować wszędzie tam, gdzie chcemy zyskać dodatkową ochronę przed wnikaniem wody, a więc na powierzchniach drogowych, przy tunelach, a także mostach czy nawet podczas projektowania i budowy sztucznych zbiorników wodnych.

Szczególnym rodzajem takich zbiorników są te dedykowane do celów przeciwpożarowych, w których również można zastosować papę modyfikowaną SBS. Warto wspomnieć, że podstawą każdej papy jest masa bitumiczna. Natomiast szczególne jej właściwości zyskuje się poprzez dodawanie odpowiednich modyfikatorów. Takim modyfikatorem jest właśnie elastomer termoplastyczny styren-butadien-styren o skrócie SBS.