Każdy, kto marzy od dłuższego czasu o własnym domu, z pewnością ma już w myślach jakieś wyobrażenie lub przynajmniej namiastkę tego, jak chce, aby on wyglądał. Jest to bardzo cenne, ponieważ pozwoli nam podjąć decyzję, która będzie jak najlepiej dopasowana do naszych oczekiwań, potrzeb oraz wymagań – tylko wtedy będziemy mogli się cieszyć komfortowym, stylowym i funkcjonalnym życiem na co dzień w nowym miejscu. Nie można jednak zbytnio się sugerować, ponieważ nasze wyobrażenia mogą być w rzeczywistości mało praktyczne i przyszłościowe. Zanim więc podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto najpierw poczytać opinie innych ludzi o konkretnych rozwiązaniach i sprawdzić, czy rzeczywiście nam odpowiadają i z czym tak naprawdę się wiążą. Jednym z podstawowych wyborów, jakie przyjdzie nam podjąć na samym początku jest to, czy chcemy mieć dom drewniany czy murowany. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy już kroki prawne oraz finansowe. Zatem co lepiej wybrać – dom drewniany czy murowany? Który będzie lepszą inwestycją?

Dom murowany – zalety i wady takiego rozwiązania

Zastanawiając się, czy zdecydować się na dom drewniany czy murowany, większość osób zdecydowanie skłania się do drugiej opcji, ponieważ jest do niej bardziej przyzwyczajona. W Polsce bowiem dominują domy murowane i betonowe głównie ze względu na wieloletnią tradycję budowania ich w naszym kraju. To właśnie dlatego niektórym domy drewniane kojarzą się głównie ze Skandynawią, Kanadą czy Podhalem. Warto jednak pamiętać, że mamy inne możliwości niż tylko te najczęściej wybierane. W zestawieniu dom drewniany czy murowany najbardziej widoczne są różnice w kosztach, ponieważ dom drewniany jest zdecydowanie tańszy i szybszy w budowie. Co ważne, można go nawet stawiać jesienią i zimą, co jest niemożliwe dla domu murowanego. Oczywisty jest fakt, że dla zdecydowanej większości inwestorów kwestie finansowe są bardzo ważne, jeśli nie kluczowe.

Dom drewniany czy murowany – porównanie

Zaraz za kwestiami finansowymi najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz solidność konstrukcji. Domy drewniane muszą zostać odpowiednio zaprojektowane i wykonane przy użyciu wysokiej jakości materiałów – są wtedy wyjątkowo trwałe, solidne oraz odporne na różnego rodzaju szkodliwe czynniki, co gwarantuje im niesamowitą wytrzymałość. Nie ustępuje ona w niczym solidności domów murowanych. Oba rodzaje budynków są w stanie przetrwać kilkadziesiąt, a nawet sto lat. Tak więc w porównaniu dom drewniany czy murowany niczym się one nie różnią w kwestii trwałości konstrukcji czy bezpieczeństwa codziennego życia. Ogromną różnicą są kwestie finansowe i to właśnie z tego względu coraz więcej osób w Polsce decyduje się na trwałe, funkcjonalne i zdecydowanie tańsze domy drewniane. Tak więc zastanawiając się, czy wybrać dom drewniany czy murowany, odpowiedz staje się już dosyć oczywista. Nic nie tracimy, a zaoszczędzamy naprawdę spore sumy pieniędzy.

Jeśli nadal nie byłeś w stanie podjąć decyzji, który z rodzajów wybrać przeczytaj artykuł https://drewdom.com/dom-drewniany-czy-murowany/