Budując dom każdy inwestor powinien zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju ma to być budynek. Jest to istotne już na wyborze projektu domu, bowiem domy energooszczędne są planowane w odpowiedni sposób, by utrzymanie domu kosztowało jak najmniej energii. Nie jest tajemnicą, że na etapie budowy domy takie są bardziej kosztowne, jednak w późniejszej eksploatacji są o wiele oszczędniejsze. A oto elementy domu, które wpływają na jego energooszczędność:
A. Projekt domu – jak wspomniano powyżej domy energooszczędne są projektowane w bardzo charakterystyczny sposób. Przede wszystkim powinny one mieć prostą bryłę, bowiem każde załamanie budynku powoduje większe straty ciepła. Ponadto okna salonu oraz pokoi dziennych w takim domu powinny znajdować się od południa, dzięki temu najdłużej dociera tam ciepło i światło ze słońca.
B. Odpowiednie materiały wykonania – ważne jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie budynku, ale także dobre materiału użyte w jego budowie. Ogromne znaczenie będzie miała tutaj przede wszystkim izolacja termiczna budynku. Im lepiej budynek jest izolowany, tym mniejsze są straty ciepła. W tym względzie niezwykle istotne są także odpowiednie okna i drzwi, które nie będą wypuszczały ciepła na zewnątrz.
C. Rekuperacja – zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość odzyskania energii cieplnej z gazów wylotowych. Innymi słowy zachodzi tutaj odzyskiwanie ciepła z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz pomieszczenia i wykorzystywanie go do ogrzania nawiewanego do pokoju. Dzięki temu potrzebna jest dużo mniejsza ilość energii do ogrzania pomieszczeń. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie – https://kominkiznorwegii.com/oferta/rekuperacja/.
Energooszczędny dom to rozwiązanie, które przez lata zapewnia znaczącą oszczędność energii, a co za tym idzie także środków finansowych koniecznych do jej wytworzenia. Dlatego też warto zastanowić się nad takim domem już na etapie wyboru projektu.