Ten, kto miał kiedykolwiek do czynienia ze storczykami (a chyba każdy chociaż raz pokusił się na promocje, które pojawiają się w wielu marketach) ten wie, jak wymagające są te kwiaty. Podczas uprawy storczyków nie trudno o pojawienie się komplikacji stojących na drodze do posiadania pięknej i bujnej rośliny. Różnego rodzaje infekcje, które pojawiają się przy hodowli storczyków, często różnią się w zależności od odmiany rośliny. Jednak istotne jest to, aby zwrócić uwagę na te najpopularniejsze i najgroźniejsze przypadki. Przedstawimy dzisiaj najczęstsze choroby storczyków, które musisz znać, jeśli zależy Ci na zdrowej oraz zachwycającej uprawie.

Gdy storczyka atakuje grzyb

Choroby grzybowe u storczyków nie pojawiają się bez powodu. Przyczyną jest zazwyczaj nasze nieprawidłowe pielęgnowanie rośliny. Powinniśmy pamiętać, że storczyka lepiej zapomnieć podlać, niż obdarować go zbyt obfitą dawką wody. Wilgotność, zaciemnienie, nieprawidłowe podłoże, to wszystko sprzyja rozwojowi grzybów.

 

Objawy, które możemy zaobserwować występują głównie na liściach. Częstym symptomem jest ich marszczenie oraz zmiana koloru na żółty lub brązowy. Dzieje się tak przede wszystkim podczas choroby zwanej furiozą.

 

Storczyk może zachorować również na czarną zgniliznę. Trudno pomylić tę chorobę z jakąkolwiek inną. Na liściach pojawiają się czarne plamy, które z czasem się powiększają. Są również choroby, których objawy zaobserwować możemy na płatkach kwiatów rośliny. Tak się dzieje, chociażby w przypadku infekcji szarą pleśnią. Ze względu na powszechność pleśni, z którą często mamy do czynienia, choroba ta jest jedną z najpowszechniejszych wśród storczyków.

Groźne bakterie

Storczyka zaatakować mogą również bakterie. Jedną z najpopularniejszych tego typu chorób jest mokra zgnilizna. Tę chorobę storczyka charakteryzuje przede wszystkim pojawienie się lepkich liści. Ponadto stają się one miękkie i możemy poczuć, że wydzielają one nieprzyjemny zapach. Do bakteryjnych infekcji zaliczyć można również plamistość liści. Charakterystycznymi objawami jest występowanie żółtych plam, które najpierw pojawiają się od spodu liścia, a następnie rozprzestrzeniają się na wierzch i obejmują coraz większą powierzchnię.

Niebezpieczne szkodniki

Jeśli chodzi o szkodniki, z którymi możemy mieć do czynienia podczas hodowli storczyków, to należą do nich przede wszystkim wełnowce. Zainfekowane miejsca łatwo poznać po charakterystycznym nalocie wyglądającym jak wata. Podczas choroby storczyka, jaką jest zainfekowanie wełnowcem, zastanawiamy się jak właściwie zwalczyć tego szkodnika. Walka z nimi może być dosyć męcząca, gdyż często zdarza się tak, że jest ich po prostu bardzo dużo. Najlepiej dobrać odpowiedni preparat, którym opryskujemy roślinę. Przecierane pojedynczych miejsc wacikiem nasączonym denaturatem może okazać się niewystarczające.

 

Innymi szkodnikami, które również często powodują choroby storczyków, są tarczniki. Gdy jest ich mało, możemy mieć problem z ich zauważeniem, natomiast wystarczy, że zaczną się rozmnażać i powstałej plagi już na pewno nie przegapimy. Tarczniki wyglądają jak małe brązowe miseczki i najczęściej możemy je zaobserwować na płatkach kwiatów. Osiągają średnicę kilku milimetrów, zazwyczaj do 4 mm. Walka z nimi może być trudna ze względu na ich odporność, którą zawdzięczają dosyć twardym pancerzykom. Jeśli jest ich niewiele to najlepiej spróbować pokonać je pojedynczo przy pomocy wacika nasączonego denaturatem. Niestety, gdy mamy do czynienia ze znacznie większą grupą szkodników, to pomóc nam może tylko odpowiedni preparat owadobójczy.